Kulturna dediščina - povzetek za Dobrepolje
Nekdanja Trubarjeva domačija leži tik ob reki Rašici, ki se vsebinsko navezuje na kulturno pešpot še dveh slovenskih književnikov domačega rodu, Frana Levstika in Josipa Stritarja.
Iz Rašice se odpravimo v naselje Ponikve, kjer nas takoj ob vstopu v občino Dobrepolje s prelepo ohranjenim stavbnim kompleksom pričaka Domačija Gačnik, ki se vsebinsko razvije preko ceste v hišo z mlinom ob Rašici. V centru vasi si lahko ogledamo cerkev sv. Florijana, grajeno v gotskem stilu z gotovo najznamenitejšimi zlatimi baročnimi oltarji ter Postlovo poslikavo na oboku ladje. Eden izmed oltarjev je bil okoli leta 1970 poslan tudi na dve umetniški razstavi, v Pariz in Sarajevo.
Vodice so zaselek, ki so nekoliko oddaljene od glavne ceste, ki povezuje Ponikve s Predstrugami. V samem naselju naj bi arheologi našli s kamenjem obloženo okostje iz halštatske dobe, J. Pečnik pa naj bi nato tu prekopal več gomil, ki potrjujejo zgodno poselitev teh krajev. Na vzpetinah nad Vodicami so locirane dve markantni arheološki točki: arheološko območje Stari grad s prazgodovinsko naselbino z gomilami in s predvideno rimsko poselitvijo ter arheološko območje Limberk z poznoantično utrdbo, kateri pripisujejo tudi poselitev v dveh kasnejših fazah.
V novejše naseljenemu predelu Dobrepoljsko struške doline, v Predstrugah, si lahko ogledamo spomenik žrtev NOB. Novejši poudarek naselja, ki se nahaja tik pod spomenikom, pa predstavlja nova kapelica, delo priznanega arhitekta Kvaternika.
Pot lahko nadaljujemo vzhodno proti vasi Cesta, mimo katere je nekoč vodila rimska cesta vse od doline Krke, pa preko severnega dela Dobrepoljsko-Struške doline proti Blokam. Tu se lahko ustavimo ob spominskemu znamenju žrtvam NOB ter ob kapelici na začetku vasi, ki so jo posvetili svetniku Antonu Padovanskemu.
Cestna povezava Dobrepoljsko-Struške doline z Grosupljem ter cesta Predstruge-Cesta se združita v vasi Zdenska vas. Zdenska vas je s svojo prečudovito ohranjeno dediščino verjetno najpomembnejše naselje v občini Dobrepolje. Vas določa dominantna vstopna lokacija v dolini s cerkvijo sv. Antona Padovanskega z lipovim gajem na pobočju SZ od vasi. Notranjost cerkve v vsej svoji lepoti krasijo prečudovite freske Štefana Šubica. Kozolci ob vaškem robu s svojimi drobnimi detajli ter s svojo zgodovinsko sporočilno vrednostjo predstavljajo vrhunec podeželjske arhitekture ter s tem hkrati značilnost vseh preostalih vasi v Dobrepoljsko struški dolini. Naselje Zdenska vas s h.št. 17 in 44 jpredstavlja vrhunec še ohranjene kulturne zapuščine v teh krajih. Zanimiva in hkrati prepoznavna je tudi lokacija kapelice sv. Antona Padovanskega v križišču vasi.
Skozi naselje Zdenska vas lahko nadaljujemo pot v nekoliko odmaknjeno naselje Hočevje, ki je s cerkvijo sv. Jožefa s Postlovimi slikarskimi detajli in s kapelo na začetku vasi varovana kot pomembnejša naseldbinska dediščina.
Iz Predstrug, Ceste in Zdenske vasi vodijo poti v občinski center Videm, kjer je okrog župnijske cerkve sv. Križa (glavni oltar z Langusovo sliko križanja ter Wolfove, Koželjeve in Vurnikove poslikave) s pokopališčem na enem mestu skoncentriranih veliko pomembnih »spomenikov« tako domačih kot tujih ustvarjalcev: nagrobnik družine Drobnič ter spomenik padlim v I. sv. vojni je delo akad. kiparja Franceta Kralj, dve kapelici v okolici s kapelico ob cerkvi posvečeno sv. Cirilu in Metodu, delo akad. slikarja in kiparja Toneta Kralja, občinska stavba ter stanovanjski objekt, ki jo je dal zgraditi takratni župan Josip Šteh, doprsni kip pisatelja in kulturnega delavca domačina Frana Jakliča pred obnovljenim večnamenskim Jakličevim kulturnim domom kot novejše delo Metoda Frleca ter nešteto drugih spomenikov v spomin na vojne čase.
Na V se nadaljuje pot v naselje Mala vas, kjer je razpostavljenih veliko kapelic, ki obkrožajo vas.
Na zahodni strani se pod Malo goro na obrobju doline nahaja naselje Podpeč. Tu naj bi, kar poroča J. Pečnik, že leta 1904 odkrili rimske grobove. Dominantni poudarek dolini daje poleg cerkve sv. Antona Padovanskega v Zdenski vasi tudi cerkev sv. Martina z lipo, ki je locirana v pobočju zahodno nad naseljem Podpeč. Vas je s svojo tlorisno zasnovo naselbinska dediščina.
Iz Vidma lahko nadaljujemo pot skozi Podgorico s kapelico ter z baročno cerkvijo Roženvenske Matere Božje s prečudovitim baročnim oltarjem ter slikarskim delom T. Kralja. Zahodno od vasi se nahaja rimsko grobišče z imenom Ratike z arheološkimi najdbami ter z izkopanimi rimskimi grobovi (1904 J. Pečnik). Naselje Zagorica s kapelico ter s spominskim znamenjem bratoma Kralj pred njuno rojstno hišo zaključi vzhodni komunikacijski trak občine.
Med vasmi Videm, Podgorica in Bruhanja vas je veliko podolgovatih vrtač, ki predstavljajo razgiban teren Dobrepoljske doline. Med Malo vasjo, Podgorico ter Zagorico se kot zeleni otok doline sredi obdelovalnih površin razrašča nižinski gozd Gorica.
Bruhanja vas leži južneje od Vidma, proti Struški dolini. Poleg naselja, ki predstavlja naseldbinsko dediščino II. varstvenega režima, je na začetku vasi postavljena kapelica s posvetitvijo Materi božji.
Pod pobočjem hriba pred Kompoljami leži naselje Podgora s kapelico ter cerkvijo sv. Miklavža.
Kompolje s centralno postavitvijo cerkve sv. Vida, tremi kapelicami ter dvema spomenikoma padlim, vsebinsko označujejo dediščino naselja z razpršeno okoliško gradnjo stanovanjskih objektov ter z dislociranim južnim zaselkom Brezje.
Južno od Kompolj se prične Struška dolina z vstopnim naseljem Četež. Preko vasi je možna povezava z nekoliko odmaknjenim starim naseljem na vrhu Tisovške planote, s Tisovcem, ki je vsebinsko izoliran od preostalih vasi Strug, ki s svojim bogatim izločilom predstavlja idilično vas v bogatem naravnem okolju. Ponaša se s prečudovito ohranjeno dediščino objektov, s preprosto a hkrati neponovljivo cerkvijo sv. Petra in Pavla ter z dvema vodnjakoma ob cerkvi.
Mimo Potiskavca se pot nadaljuje preko vasi Lipa v osrednji del Struške doline, v vas Pri cerkvi z župnijsko cerkvijo sv. Avguština s pokopališčem ter z dvema kapelicama v neposredni bližini. V ožjem centru so postavljeni tudi spomeniki padlim v NOB ter vsem zamolčanim žrtvam. Okrog centra se v cestnih krakih zvrstijo še vasi Tržič, Paka ter Podtabor s poudarjenimi lokacijami kapelic.
Na zahodni strani doline ob naselju Potiskavec je območje močvirij, barja in ponorov z vodoravno jamo z imenom Papežev kevderc. Na širšem prostoru Kolenče vasi, Tržiča, Pake in Podtabra se Mlake zaključujejo v obliki Jernačevega studenca, Šumnika, ponikalnice v Tržiču, Jernačeve rupe, Perinovega rupniak ter velike mlake Rekarice, ki jo napajajo trije izviri. V vasi Podtabor sta tudi dve jami: Kavčja in Podtaborska jama, kamor so se velikokrat zatekali ljudje. Severno nad vasjo Lipa je v gozdu naravni most, ki predstavlja čudovito delo narave.
Kot zaključek Struške ter hkrati Dobrepoljsko struške doline je naselje Rapljevo, kjer se pot nadaljuje naprej proti Kočevju. Tu je gospodarsko poslopje, Lovšinova kapelica, kapelica v Ribniškemu lazu ter spominsko znamenje tigrovcem v Mali gori.