Pomladni izlet na Tržaško
Enodnevni POMLADNI izlet na Tržaško
V okviru letnega načrta TD Dobrepolje bomo v letu 2016 organizirali dva izleta:
16. aprila po poteh ustvarjanja Toneta Kralja na Tržaško
in
10. septembra po poteh Jerneja Pečnika na Dolenjsko.
Odhod avtobusa na oba izleta bo ob 6.30 z avtobusne postaje na Vidmu, vrnitev bo ob 20. uri na Videm.
Izlet na Tržaško bo posvečen našemu rojaku, umetniku Tonetu Kralju, ki je poslikal na desetine cerkva na Primorskem in Tržaškem. Kot Dobrepoljci moramo biti ponosni na svojega rojaka, zato je prav, da v živo spoznavamo in občudujemo njegove umetnine, ki so najbolj dostopne prav v navedenih cerkvah. S polno udeležbo boste ta odnos do našega umetnika potrdili.
Z Vidma se bomo popeljali do Grosuplja in od tam na avtocesto, ki nas bo spremljala do Postojne, kjer bo prvi postanek za kavico in WC. Po 30 minutah se bomo preselili na staro magistralno cesto, ki nas bo vodila mimo Hrenovic (župna cerkev sv. Martina, imenovana tudi Fara, je poslikavo Toneta Kralja dobila v letih 1942/43), če bo ob vrnitvi dovolj časa, si jo bomo ogledali.
Ko bomo v bližini kraja Hruševje, se bomo spomnili ilustracije Toneta Kralja in zgodbe o Martinu Krpanu, ki jo mnogi umeščajo v ta prostor. Leta 1954 je Tone Kralj oblikoval nepozabne ilustracije o Martinu Krpanu. Peljali se bomo skozi Razdrto (tu je bila znamenita gostilna Pri Klinčarju), skozi Senožeče, Divačo, Lokev (župna cerkev sv. Mihaela, kjer so poslikave Toneta Kralja iz 1942/43), Bazovico in vse do kraja Katinare nad Trstom. Ustavili se bomo v bližini cerkve Presvete Trojice iz 1783, ki jo je naš Tone Kralj v celoti poslikal že leta 1931 (slika levo).
Poleg slike Presvete Trojice na glavnem oltarju in štirih evangelistov na stropu obdaja ta božji hram še 14 slik križevega pota. Načrte za poslikavo katinarske cerkve je po naročilu tedanjega župnika Leilerja izdelal Tone Kralj. Zadnji slovenski župnik Anton Žužek v Katinari pa je bil tisti, ki je dal freske Toneta Kralja obnoviti, kar mu je imenitno uspelo.
Kraj Katinara se prvič omenja l. 1346, ime je latinskega izvora in izhaja iz besede cattinus, ki pomeni leska. Naselje se je razvilo ob furmanski cesti, ki je povezovala naše kraje s Trstom, po kateri so hodile tudi naše jajčarice, imenovane tudi »potovke«.
Iz Katinare se bomo premaknili v 15 minut oddaljen predel okolice Trsta, močno povezan s slovenstvom, imenovan sv. Ivan. Na začetku leta 1308 je bila cerkvica posvečena tržaškemu mučencu sv. Pelagiju, v 17. stol. so jo poimenovali po sv. Janezu Obglavljenemu oz. po sv. Ivanu. Kraj in cerkev ležita pod Kraškim robom nad Trstom, kjer je veliko izvirov vode in kjer se rojeva največji vodotok Potok, ki je s pitno vodo oskrboval Trst od Rimljanov dalje (akvedat). Sv. Ivan se ponaša z dolgo in bogato zgodovino prosvetnega življenja, ki se je odvijalo predvsem v narodnem domu do l. 1921, ko so ga požgali fašisti. Osnovna šola, srednje slovenske šole in nekaj časa celo učiteljišče so veliko prispevali k omiki slovenstva.
Naš postanek pri sv. Ivanu bo vezan na ogled kapele šolskih sester, kjer v samostanu s slovenskim dekliškim zavodom predstavljajo bogato zgodbo o delovanju in umetniškem ustvarjanju Toneta Kralja. V tej kapeli je naslikal slike (Brezmadežna, Srce Jezusovo, Sv. Jožef), uredil kapelo v celoti (oltar, bralni pult, spovednico, okna, vrata, klopi, svetilke, monštranco, kljuke …), skratka vse, kar bomo videli, in s tem dokazal izjemno širino ustvarjanja.
Po ogledu kapele pri sv. Ivanu se bomo zapeljali v Trst do največjega trga (Trg Unità) in najprej poiskali dobro kavarno, kjer si boste na lastne stroške privoščili dobro kavo ali kaj drugega, iz popotne torbe pa vzeli kaj dobrega za pozno malico, časa bo 30 minut.
Sledi ogled Terezijanske četrti Trsta (Novo mesto) v povezavi z delovanjem Slovencev, z zapuščino Slovencev, zgodbami, povezanimi s Slovenci, in drugimi zanimivostmi tega dela mesta. Za ogled četrti si bomo vzeli dve uri. Zaključili bomo na Trgu Oberdan, od koder se bomo zapeljali z najstarejšim tramvajem v Evropi (slika desno) do Opčin, kjer bo na nas čakal avtobus. Odpeljali se bomo na popoldansko kosilo. Strošek kosila plačate sami. Poskrbeli bomo za rezervacijo in ugodno ponudbo.
Po kosilu bomo ob poti proti domu pogledali izstopajoče zanimivosti, imeli krajši postanek za okrepitev in sprostitev ter tako pot pripeljali proti domu.
Prevoz, vodenje in organizacija znašajo 15 € na osebo, če bo zbranih več kot 40 oseb.
Prijave in vplačila sprejema TD Dobrepolje na tel. št.: 041/96 28 23 in na e-pošti td.dobrepolje@gmail.com ter vsako soboto 9h–11h v TIC-u na Vidmu. Prijaviti se je možno do 10. aprila. Sedeži na avtobusu se bodo polnili na osnovi prijav in vplačil.
Potrudili se bomo, da vas ne bomo razočarali.
Za TD Dobrepolje zapisala Judita Boštjančič