Predavanje "Dobrepolje - dolina človeških ribic"
Vljudno vabljeni na predavanje o reševanju človeških ribic in varstvu pitne vode, ki bo v četrtek, 19. novembra, ob 18. uri v mali dvorani Jakličevega doma v Vidmu!
Dobrepolje – dolina človeških ribic
Pred natanko letom dni, 9. 11. 2014, je Slovenijo kljub poplavam razveselil srečni razplet usode človeške ribice, ki jo je visoka kraška podtalnica odložila v kleti družine Draženovič v Kompoljah. Ribica je res imela srečo: med čiščenjem poplavljene kleti jo je našla Lara, ter jo s sestro Tjašo v čisti posodi, napolnjeni z vodo iz bližnjega poplavljenega travnika, previdno prestavila v temo. Med tem je bližnji sosed, fotograf Tamino Petelinšek, obvestil Zatočišče za človeške ribice, ki v sodelovanju z veterinarjem dr. Zlatkom Golobom deluje v Jamskem laboratoriju Tular v Kranju. Ker je bila ribica nepoškodovana, smo jo lahko še isti dan izpustili v varno podzemlje Podpeške jame. Za izkazano skrb se vsem še enkrat iskreno zahvaljujemo!
Da visoke vode občasno odplaknejo na površje tudi človeške ribice, so vedeli že prvi raziskovalci, o tem so že pred 330 leti na Vrhniki poročali znamenitemu Valvasorju. Manj je znano, kakšna je usoda teh, za podzemlje večinoma izgubljenih živali. Ko povodenj upade, večinoma obležijo na suhih travnikih, in poginejo. Reši jih lahko le hitro in strokovno ukrepanje - naključni najditelj naj čim prej obvesti zatočišče na telefon SOS Proteus (031/ 804 163)!
Skoraj vse, kar vemo o življenju človeške ribice, so odkrili v jamskih laboratorijih. Eden prvih na svetu je bil urejen l. 1928 v Podpeški jami, žal pa je ta pionirska ideja zaradi pomanjkanja javne podpore že po nekaj letih propadla. Tradicijo dobropoljskega laboratorija nadaljuje Jamski laboratorij Tular, edini tovrstni laboratorij pri nas, ki letos praznuje že 55 let raziskovanja in varstva človeške ribice. V okviru Društva za jamsko biologijo izvaja naravovarstveni projekt »S človeško ribico si delimo odvisnost od podtalnice«, v partnerstvu z ZRC SAZU ter občinama Dobrepolje in Črnomelj, ob finančni podpori EGP in Norveškega finančnega mehanizma.
Slovenski kras s človeško ribico je eden od svetovnih simbolov naravne dediščine in čistega okolja. Od tam namreč izhaja najpomembnejši vir pitne vode v Sloveniji. Zagotavljanje njenega negotovega obstoja pa ni le dolžnost države, temveč skrb naše družbe: od naravovarstvenih služb do vsakodnevnega ravnanja prebivalcev na kraških področjih.
Vljudno vabljeni na predavanje o reševanju človeških ribic in varstvu pitne vode, ki bo v četrtek, 19. novembra, ob 18. uri v mali dvorani Jakličevega doma v Vidmu!
Gregor Aljančič
Foto: Gregor in Magdalena Aljančič